8 Aralık 2018 Cumartesi

AKP ile Suudi Arabistan’ın arası açılınca Diyanet ve İHH Yemen’i hatırladı!


Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın vahşice katledilmesinin ardından AKP hükümeti ile Suudi Arabistan’ın arası açılınca Diyanet İşleri Başkanlığı ile İHH, Suudi Arabistan’ın 3 yıldır bombaladığı Yemen’i hatırladı.

Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyon 3 yıldır Yemen'e karşı orantısız bir güçle operasyon düzenliyor.

Binlerce sivilin ölümüne neden olan bu saldırı aynı zamanda ülkede 2 milyona yakın çocuğu da ölüm tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı.

Ancak bugüne kadar aralarında İHH ve Diyanet'in de olduğu resmi ya da sivil islami kurumlar Yemen'deki bu katliama karşı sesiz kaldı.

Suudi Arabistan rejiminin Gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı İstanbul Baskonsolosluğunda vahşice katletmesinin ardından AKP Hükümeti Suudi Arabistan'a tepki gösterince Diyanet İşleri Başkanlığı ile İHH Yemen için ortak kampanya başlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH savaşın başından beri bilerek ve isteyerek sessiz kaldıkları Yemen için şimdi ‘Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil’ şeklinde yardım çağrısı yapıyor.

ERDOĞAN OPERASYONA DESTEK VERMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ın Yemen’e başlattığı operasyon üzerine 26 Mart 2015 tarihinde Fransız haber kanalı France 24'e verdiği röportajda, "Suudi Arabistan'ın müdahalesini destekliyoruz. Durumun gidişatına bağlı olarak lojistik destek vermeyi düşünebiliriz" ifadelerini kullanmıştı.SİYASAL İSLAMCILARIN RİYAKARLIĞI

Yemen'de 3 yılın ardından ortaya çıkan durumu, siyasal islamcıların riyakarlığının daha net görülmesi açısından siz okurlarımızla paylaşıyoruz:

Uluslararası yardım örgütü Save the Children (Çocukları Koruyun) Yemen'de 3 yıldır süren savaşta yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden 5 yaş altı çocukların sayısının yaklaşık 85 bin olabileceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) de geçen ay yaptığı açıklamada yaklaşık 14 milyon Yemenli'nin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtmişti. Ülkede 22 milyon kişi insani yardıma muhtaç. ABD'nin bölgedeki maşası durumunda olan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun uyguladığı abluka nedeniyle ülkede son yüzyılın en büyük gıda krizi yaşanıyor.

Ülkenin en büyük liman kenti Hudeyda Husilerin elinde. Taraflar Hudeyda'da geçen hafta sonu karşılıklı saldırıları durduracağını açıklamıştı ancak bölgeden hâlâ çatışma ve bombardıman haberleri geliyor.

Savaştan önce Yemen'in gıda ithalatının %90'ı bu limandan yapılıyordu. Ticari ithalatın aylık bazda 55 bin metrik ton azaltığına dikkat çeken Save the Children, bu miktarın 2.2 milyonu çocuk olmak üzere 4.4 milyon kişinin ihtiyaçlarına denk geldiğini belirtti. Artan gıda fiyatları ve ülke para biriminin iç savaş nedeniyle değer kaybetmesi de giderek daha fazla ailenin yeterli gıdaya ulaşımını tehlikeye atıyor.

BM verilerine göre savaşta en az 6 bin 800 sivil hayatını kaybetti ve 10 bin 700'den fazla sivil yaralandı. İlaç sıkıntısının da yaşandığı ülkede 1.2 milyon kişinin de koleradan etkilendiği tahmin ediliyor. BM emperyalizmin çıkarları doğrultusunda savaşı sonlandırmak için müzakerelere geri dönülmesi için çabalıyor.

YETERSİZ BESLENME YÜZÜNDEN ÖLENLER NASIL BESLENİYOR?

Ülkede savaş ve sebep olduğu yan etkenlerden ötürü hayatını kaybedenlerin tam sayısını belirlemek güç. Yemen'deki yardım kuruluşu çalışanları, ülkede sağlık tesislerinin yarısının çalışamadığını ve nüfusun çoğunluğunun bu hizmetlerden faydalanamayacak kadar fakir olduğunu söylüyor.

Save the Children, ciddi seviyede akut malnütrisyon (yetersiz beslenme) yaşayan ve tedavi edilmeden hayatını kaybeden 5 yaş altı çocukların verilerini toplayan BM sayesinde bu sayıya ulaştıklarını belirtti.

İngiltere merkezli yardım kuruluşu 'ihtiyatlı tahminlere göre' 2015 yılının Nisan ayından 2018'in Ekim ayına kadar yaklaşık yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden 5 yaş altı çocukların sayısının yaklaşık 84 bin 700 olduğunu açıkladı.

YETERSİZ BESLENEN ÇOCUKLARA NE OLUYOR

Save the Children, tedavi edilmemeleri halinde beslenme yetersizliği çeken çocukların %20-30'unun hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Yardım kuruluşunun Yemen Direktörü Tamer Kirolos yetersiz beslenmeden ölümlerin tamamen engellenebileceğine dikkat çekiyor.

Kirolos "Yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden çocuklar çok acı çekiyor çünkü iç organları yavaş yavaş iflas ediyor. Bağışıklık sistemleri çok zayıf ve enfeksiyonlara çok açıklar. Bazıları ağlayamayacak kadar zayıf. Aileler, çocuklarının gözlerinin önünde eriyip bittiğine şahit oluyor ve hiçbir şey yapamıyor" diyor.

RESMİ OLARAK KITLIKTA MI?

Resmi kriterlere göre henüz değil ancak buna çok yakın. BM geçen ay ülke nüfusunun yarısının "kıtlık öncesi koşullarda" yaşadığını açıkladı.

Bir ülkede resmi olarak kıtlık ilan edilmesi için şu koşulların oluşmuş olması gerekiyor:

Her 5 haneden en az birinde çok ciddi gıda sıkıntısı yaşanması

5 yaş altı çocukların en az yüzde 30'unun ciddi şekilde beslenme yetersizliği çekmesi

Her gün her 10 bin kişiden en az 2'sinin açlık nedeniyle hayatını kaybetmesi

BM geçen yılın verilerine göre Yemen'in 333 bölgesinden 107'sinde ilk iki koşulun geçerli olduğunu, ancak hayatını kaybedenlere dair sağlıklı veri olmaması nedeniyle 3. kriterin değerlendirmesinin yapılamadığını belirtmişti. BM Yemen'in durumunu yeniden değerlendiriyor.

SAVAŞIN SEYRİ

Yemen'de 2015'in Mart ayında başlayan çatışmalar iç savaşa dönüştü.

Ülkenin kuzeyindeki Şii Husi hareketi ülkenin batısının neredeyse tamamını ele geçirdi ve emperyalistlerin Cumhurbaşkanı olarak kabul ettiği, aslında bir kukladan ibaret olan Abdurabbu Mansur Hadi ise ülkeden kaçmak zorunda kaldı.

Husi hareketini İran'ın "taşeronu" olarak gören ABD emperyalizminin maşaları Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan da dahil 9 Arap ülkesinin yer aldığı koalisyon, kukla hükümeti yeniden kurmak için askeri bir operasyon başlattı.

Ülkedeki savaşı sonlandırmak için yapılan müzakere girişimleri, emperyalizmin kendi çıkarlarını dayatması nedeniyle şu ana kadar sonuçsuz kaldı.  TOPLUMSAL HABER MERKEZİ
Disqus Comments