22 Aralık 2017 Cuma

Sayıştay'ı şaşırtan atamalar... Kamu AKP’nin arpalığıSayıştay'ı şaşırtan atamalar... Kamu AKP’nin arpalığı
379 çalışanından 208’ini işten çıkartan Bileşim AŞ’nin yönetim kurulu üye sayısı Başbakanlık’tan atanan iki isimle 9’a çıkartıldı. Kurul üyelerinin yükselen maaşları kesintiye uğramasın diye vergi ödemelerini de şirket üstlendi
NURCAN GÖKDEMİR nurcangokdemir@birgun.net @nurcangokdemir

AKP hükümetleri döneminde yaşanan ve kamu kaynaklarının yandaşların cebine aktarılmasının yollarından biri olan ölçüsüz kadrolaşmanın çarpıcı örneklerinden biri Halkbank’ın iştiraklerinden Bileşim Alternatif Dağıtım Kanalları AŞ’de yaşandı.
Ziraat Bankası ile Halk Bankası’nın kredi ve banka kartları ile iletişim hizmetlerini karşılatmak amacıyla 1995’de kurulan ancak daha sonra tüm hisseleri Halkbank’a geçen Bileşim, 2013 yılından bu yana işlem hacmi açısından gerilemeye başladı. Finansal kuruluşların çeşitli işlemlerini kendi bünyelerinde yürütmeye başlamasıyla birlikte önemli kayıplar yaşamaya başlayan şirketin 2013’te 108 milyon TL’ye ulaşan satış hasılatı, bu yıldan itibaren düşmeye başladı. Bileşim AŞ’nin 2016 hasılatı 54,7 milyon olunca Sayıştay, şirketin mevcut haliyle faaliyetlerinin sürmesine karar verilip verilmeyeceğinin değerlendirilmesini önerdi.

Satış düşerken üye sayısını artırdılar

Şirkette bunlar yaşanırken, Sayıştay denetim raporuna, “satış ve üretim hacminde önemli kayıplara maruz kalan Şirket Yönetim Kurulu’nun büyütülmesinin de gözden geçirilmesinde fayda bulunduğu değerlendirilmektedir” ifadesi ile yansıyan tuhaf görevlendirmeler yapıldı. Kamu işletmelerinin iktidar tarafından arpalık olarak kullanıldığının çarpıcı bir örneğini oluşturan bu görevlendirmelerin yapıldığı Genel Kurul toplantısında, önce yönetim kurulu başkanı, başkanvekili ve yönetim kurulu üyelerine net 3 bin 500 TL ödenmesi, ücretlerinin her türlü vergi ve benzeri yasal kesintilerinin şirket tarafından karşılanması kararlaştırıldı. Bu karar uyarınca yönetim kurulu üyelerinin diğer kamu kurumlarından da aldıkları maaşlar dolayısıyla artan vergi yüklerini karşılamak için bir yılda 32 bin TL harcama yapıldı. Aynı toplantıda, şirketin doğal yönetim kurulu üye sayısı 7’den 9’a çıkartıldı. Bununla da yetinilmeyerek eski bir yönetim kurulu üyesi için “Yönetim Kurulu Danışmanlığı” oluşturuldu ve ataması yapıldı.

Başbakanlık’tan iki üye

Toplantıda, Başkanvekili olan Halk Bankası Daire Başkanı Ergin Kaya, Türkiye Emlak Bankası Yönetim Krulu Başkanı Mehmet Zeki Sayın, Türkiye Yatırım Destekleme ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Mustafa Rumeli yönetim kurulu üyeliklerinden ayrıldı. Yönetim Kurulu’na Özelleştirme İdaresi Başkanlık Müşaviri ve Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcısı Ahmet Yetişkin ile Başbakanlık Müşaviri Abdullah Eren iki yeni isim olarak girdi. Ergin Kaya, 12 Kasım 2016’da tekrar yönetim kuruluna girdi ve başkanvekilliğini üstlendi.

“Yasal engel yok ama…” 

Sayıştay, bu görevlendirmelere tepkisini, “Yasal bir engel olmamakla birlikte, yönetim kurulu üye sayısı belirlenirken işletmelerin işlem hacmi ve verimli işletmecilik kriterleri dikkate alınmalıdır” diyerek dile getirdi.
Son beş yılda çalışan sayısının 387’den 179’a, net satış hasılatının yarı yarıya yakın gerilediğine dikkatin çekildiği raporda, “İşletme faaliyet ölçeklerinin küçülmesine rağmen yönetim kurulunun büyümesi ile ayrıca yönetim kurulu danışmanlığı ihdas edilmesi uygulamaları işletmecilik ilkeleri bakımından yeniden değerlendirilmelidir” denildi.
208 çalışanın görevine son veren şirket 2016’da 102’si çağrı merkezi ve saha yönetimi, 21’i de destek işleri kapsamında olmak üzere 123 taşeron istihdam etti ve buna 4.8 milyon TL ödedi.

Birgun Gazetesi

Disqus Comments