10 Ocak 2017 Salı

Üşenmeyip okuyun lütfen. Kandırıldık diyenlere ithafen (Anlayana)
Üşenmeyip okuyun lütfen. Kandırıldık diyenlere ithafen (Anlayana) 


Hayatı filmlere konu olan ünlü dolandırıcı Sülün Osman, 1950 – 1970 yılları arasında nam salmış ünlü bir isimdir. Hedefinde saf insanlar ve ava giden diğer dolandırıcılar bulunmaktadır.
İcraatleri arasında;
-Taksim Meydanı’nın girişine paspas koyup geçenlerden para almak,
-Galata Köprüsü ve Galata Kulesi gibi kamu mallarını satmak,
-Saat Kulelerini satmak,
-Tramvayları satmak bulunmaktadır.
Kendisini yakalayan komiser, “Galata Kulesini satmaya utanmıyor musun?” diye sorunca şu cevabı vermiştir:
“Komiserim, bu memlekette galata kulesi’ni satın alacak eşek olduğu sürece ben bu kuleyi satarım, hiç kusura bakmayın”


Ayrıca “Alın Teri ile Kazanmak” isimli konferans vermiş ve aslında kendisinin iyi bir insan, dolandırdıklarının ise asıl dolandırıcı olduğunu şu anısında anlatmıştır:
“Elimde sahte bilezikler vardı. Akşam bir kuyumcuya gittim. Adam dükkanı kapamak üzereydi. Karımın hasta olduğunu, ilaç almam için bu bilezikleri satmam gerektiğini, bileziklerin 1000 TL ederi olduğunu, ama benim 300 liraya ihtiyacım olduğunu söyledim. Karımın kurtulması için gerisi önemli değil, dedim. Bu arada benim yancım olan kişi geldi ve dümenden bilezikleri satın almak istedi. Kuyumcu, 700 lira cebine indireceğini düşünerek fırsatı kaçırmak istemedi ve bilezikleri benden aldı. Sabah bilezikleri kontrol ettiğinde dolandırıldığını anladı.”
Şimdi ben aranıyorum. Ama kimse ona, “be adam, 1000 liralık malı 300 liraya alıp mağdur bir insanı dolandırmayı düşünmedin mi?” diye sormuyor. Şimdi soruyorum size, ben mi dolandırıcıyım, yoksa benim mağduriyetim üzerinden beni dolandırıp, bilezikleri çok ucuza almak isteyen kuyumcu mu dolandırıcıdır? Alıntı

Disqus Comments